Skip to main content

Club Listing

Name Teacher/Instructor Day/Time/Location
Active Minds Ms. Pongetti Tues @3:15pm; Room 80
Aviation Club Colonel Lehman Tues @3:30pm; Room 1A
Baking Club Anna Pierce Tues @3:15pm; Room 24
Chess Club Thomas Cain Alternate Wed @3:15pm; Room 102-A
Drama Club Autumn McConnico Wed @3:20pm; Room 95
Engineering Team Karen Bruening Tues/Thurs @3:15pm; Room 16- workshop
English National Honor Society Emma Powers Fri @(TBA); Room 5
Entre Soeurs Club Michael Jones Alternate Wed @3:15pm; Room 81
Environmental Club Dawn Parnell Alternate Thurs @3:15pm' Room 202
Future Business Leaders of America (FBLA) Walter Smith

Thurs @3:15pm; Room 63

French National Honor Society Andres Garcia Alternate Fri @3:15pm; Room (TBA)
Fellowship of Christian Athletes (FCA) Kerry Clarke Fri @ 8:05am; Room 509 in Gym
Gaming Club Erin Bruner Wed @3:15pm; Room (TBA)
Gay Straight Alliance

Thomas Cain

Erin Bruner

Alternate Wed @3:10pm; Room 61
HOSA (Future Health Professionals)

Mr. Aultman

Mr. Ramey

Mr. Price

1st Monday @8am or 3:15 pm; Room 104
Humanities Allan Robinson (TBA)
International Discussions Thelma Mullin Mon @3:15pm; Room 44
Junior Civitan Tamara Grimsley 1st & 3rd Wed @3:15pm; Room 7
Latin Club Jordan Jones Mon @3:15pm; Room 200
Key Club

Peggy Arnold

Gloria Eligio

Wednesday @ 3:15 - 4:00 pm

Room 46

Mu Alpha Theta Tara Lynch Fri @3:10pm; Room 11
National Art Honor Society Andrea Cain Thurs @3:15pm; Room 105-A
National Honor Society Tara Lynch Alternate Mon @3:15pm; Room 11
Playwriting Club Autumn McConnico (TBA)
Photography Club Rachael Pongetti Wed @3:20pm; Room 80
Pretty-in-Pink (TBA) Mon @3:15pm; Room 312
Science National Honor Society Noreen Clark Alternate Tues @3:15pm; Auditorium
Science Olympiad Club Cherie Stephens Wed @3:15pm; Room 201
Scholars Bowl (Academic Team) Allan Robinson Mon, Wed & Thurs @3:15pm; Room 18
Student Government Association (SGA) Ms. Johns Daily, 6th period; Room 200
Soccer Club Walter Smith Wed @3:30pm; Room 63
Table Tennis Club Michael Jones Alternate Mon @3:20pm; Fricker Center
Through The Lens R. Pongetti (TBA); Room 80
Ultimate Frisbee Club Michael Jones Fri @3:15pm; Designated Athletic Field
Tri-M Music Honor Society Armand Navarro Mon @3:30pm; Room 98
Yoga Club Jordan Johns Wed @3:15pm; Room 200
Yearbook Melanie Touchstone Daily, 1st and 2nd period; Room 4
Young Artists Organization Andrea Cain Thurs @3:15pm; Room 102-A
Young Republicans Colonel Aaron Lehman Alternate Wed @3:30pm; Room 1-A