Pensacola High School  Logo
Administration Dean's Office Guidance IB Program Scholars Program
AFJROTC Art Band Career and Technical Education Chorus Deans Office Drama English Exceptional Student Education Foreign Language Guidance Innovation Center/Library Mathmatics Orchestra Physical Education Reading/Literacy Science Social Studies
Academies Academy for Health Professions Automation and Production Technology Academy Business Management Academy Early Childhood Education Academy Law & Public Service Academy Sports Medicine Academy
Tiger Athletics Information Basketball - Boys Basketball- Lady Tigers Cross Country Football Golf - Boys Golf - Girls Lacross- Boys Soccer - Boys Soccer - Girls Softball Swim/Dive Team Teacher Tailgate Tennis Track and Field Volleyball Athletic Calendar
LITERACY ACT SAT PTSA PARENT RESOURCES
Key Club Senior Class of 2018 Senior Grad Bash 2018
Faculty and Staff Faculty Fun

Track and Field

2017 Track & Field Schedule

Date

Opponents

Place

Time

2/14(Tues)

Pine Forest

Pine Forest

3:30pm

2/18(Sat)

Tiger Relays

Washington

9:00am

2/21(Tues)

Gulf Breeze

Gulf Breeze

4;00pm

2/25(Sat)

Panhandle Championships

Washington

TBA

3/3(Fri)

Patriot Invitational

Pace

TBA

3/7(Tues)

Tate

Tate

3:30pm

3/11(Sat)

Aggie Invitational

Washington

TBA

3/14(Tues)

Pace

Pace

4:00pm

3/18(Sat)

Washington Inv.

Washington

TBA

3/24-25
(Fri-Sat)

FSU Relays

(Spring Break)

FSU, Tallahassee

TBA

3/28(Tues) Navarre Navarre 4:00pm

3/31(Fri)

Andrews  Invitational

Gulf Breeze

TBA

4/4(Tues) Washington Washington 3:30pm

4/19(Wed)

District Meet

Washington

9:30am

4/27(Thur)

Regional Meet

Chiles, Tallahassee

11:00am

5/5(Sat)

State Meet

TBD

TBA

 

Pensacola High School Track Records

Girl’s

 

Boy’s

 

 

 

100yd

Victor Floyd

9.6

1984

Gerica Wicks

11.5

2005

100m

Victor Floyd

Stan Foster

10.5

1984

2003

 

 

 

220yd

Victor Floyd

21.4

1984

Charlene Norris

24.15

2001

200m

Victor Floyd

21.6

1984

 

 

 

440yd

John Walker

48.0

1976

Tiffany McCormick

57.26

1990

400m

Aubrey Mathis

49.1

1979

 

 

 

880yd

Tim Guadet

1:58.6

1971

Ann McGranahan

2:28.9

1995

800m

Aubrey Mathis

1:54.9

1979

 

 

 

Mile

Terry Hamilton

4:22.0

1980

Jennifer McGranahan

5:03.0

1997

1600m

Sanders Hightower

4:24.96

1989

Ann McGranahan

11:18.0

1996

2-Mile

Jeff Wentworth

9:44.0

1978

Ann McGranahan

10:44.0

1997

3200m

John Axley

10:42.5

2004

Alexandra Ihns

19:25.68

2007

5000m

Cody Wolfe

17:38.20

2015

Mary Williams

14.7

1982

110yd H

 

 

 

 

 

 

120yd H

Steve Toon

14.2

1977

Toni Sanders

15.1

1992

100m H

 

 

 

 

 

 

110m H

Jarvis Sumler

14.59

2012

Santice Russell

44.67

1998

300m H

Jarvis Sumler

37.54

2012

RELAYS

Valerie Samuel
Tishauna Walker
Cierra Smith
Kayla Dailey

47.51

2017

4x100m

Nathaniel McKinstry
Juwan Smith
Kevon Abrams
Marcus Mobley

41.92

2014

Loren Moorer

Cierra Smith

Tia Johnson

Tishauna Walker

1:44.86

2015

4x200m

James Mosley

Sam Beasley

Gordon Allen

Vernon Boyd

1:29.0

1971

Farnetta Brown

Lisa Adams

Sandy Reuben

Angela Weatherspoon

 

Keisha Hiter

Brittany Brandon

Tierisha Yates

Danielle Williams

4:32.0

1985

 

 

 

 

2007

Medley Relay

Harold Keybon

Leslie Brewton

Mike Proctor

Terry Hamilton

 

3:32.5

 

1980

Brianna Hamilton
Malainna White
Tia Johnson
Loren Moorer

3:55.32

2015

4x400m

Keynon Martin

Jarrell Williams

Desmond Phillip

Devonte Bess

3:18.67

2010

Barbara Gilchrist

9:57.22

1999

4x800m

Ken Reynolds

Raphael Mathis

Terry Hamilton

Aubrey Mathis

7:53.2

1980

Kyanna Pyles

Tiaria Pierce

Keisha Hiter

Kristina Ivanonva

14:56.22

2009

Distance Medley

Raphael Mathis

Harold Keylon

Aubrey Mathis

Terry Hamilton

10:51.6

1980

Mary-Grace Ruiz

Sarah Demuth

Kayla Davis

Jalani Rice

26:31.92

2012

4x1600m

Aubrey Mathis

Raphael Mathis

C. Benjamin

Terry Hamilton

19:30.0

1979

FIELD EVENTS

Tishauna Walker

18-5

2016

Long Jump

Sam Beasley

23-9.75

1971

Doreatha Hunter

41-2.5

1998

Triple Jump

Damon Catlett

46-2.5

1993

Danielle Williams

5-10

2008

High Jump

Traquan Knight

6-8

2014

Lady Comfort

44-7.5

2004

Shot Put

Webbie Burnett

52-10.5

1985

Lady Comfort

122-7

2004

Discus

Jared Thomas

183-8

2008

Kyanna Pyles

Bo Park

7-6

2008

2010

Pole Vault

Matt Reynolds

14-4

2013